Seznam doporučených knih pro 1. stupeň

 
Míla Galajdová, ZŠ Vysoké Mýto:
 
Dobrý den, děkuji Vám také za pěkné a obohacující setkání. Dovoluji si Vám zaslat názvy knih i s autory :-). První kniha se jmenuje " O andílkovi, který kreslil Zemi " od paní Jarmily Beranové. Druhá "Draka je lepší pozdravit aneb o etiketě" od paní Daniely Krolupperové a p.Miloše Kratochvíla. Dále nedám při práci s dětmi dopustit na knihy pana Svěráka , např. " Pan Buřtík a pan Špejlička". Vám díky za " Dívku z pomeranče". Skvělé otázky a děti mohou malovat obrázky dle své fantazie. A hlavně příběh má dobrý konec, takže děti pochopí, že slušné chování má smysl.
 
 
Mgr. Marta Bauerová, ředitelka Městské knihovny ve Svitavách s dcerou Terezkou:
Teď zrovna čteme od Marky Míkové Škvíry, moc se mi to líbí.
 
Spisovatelka Dagmar Edith Holá, maminka dvou kluků:
Osvědčilo se mi nedívat se na to, co se má přečíst a na to, co jsem četla já v dětství, ale podstrčit synovi to, co by ho mohlo bavit. Deník malého poseroutky přečetl všechny díly už v první třídě. V knihkupectví si pak sám objevil sérii knih Beast Quest a těší se na každý další nový díl a hned ho musíme koupit (pro 9 až 11 let). Jeden díl je schopen přečíst za dva večery. Na konci druhé třídy začal objevovat další knihy. U obou dílů Baltazara Iks se hlasitě smál. Přečetl všechny díly knih Jak vycvičit draka.
 
Mgr. Alena Vorlíčková, Pohádky pro společné čtení s dětmi Amálkou a Jirkou:
 
 Za nás jednoznačně vede knížka pro první čtení Zvířátka od Evy Horákové s ilustracemi, které vytvořila naše oblíbená Vendula Hegerová (s níž jsme strávili jedno krásné prázdninové odpoledne ve Vysokém Mýtě). Dvakrát jsme si zažili úplně první čtení (v listopadu první třídy) pohádky Myš Bob. Ta radost dětí z prvního přečteného příběhu je nezapomenutelná.
 
Eva Turecká, Knihovna Modrá
Doporučuji tyto knihy dětskému čtenáři - Mizící hmyzíci od Daniely Krolupperové, kniha, která pohádkovým příběhem přibližuje dětem svět hmyzu. Četli ji prváci, měla velký úspěch a na závěr škol. roku u příležitosti Pasování za čtenáře připravili pro knihovnu krásné ilustrace právě z této knihy. Další úspěch jsem zaznamenala s knihou Návštěva malé smrti od Kitty Crowter, kterou jsem četla dětem ve čtvrté třídě. Byl to pro ně silný emotivní zážitek a postupně si děti ještě jednou tuto knihu vypůjčovaly. Srdečně zdravím :-)
 
Květa Strejčková, knihovnice Husova knihovna v Modřanech
Děti z Bullerbynu od Astrid Lindgren.
Doporučuji, aby si ji přečetly všechny děti - a nemusí to být jen začínající čtenáři, mohou být i větší. Nádherná, skvostná knížka, kterou opravdu mohu jen a jen doporučit. Neměla by chybět v žádné dětské knihovně - a je to knížka, kterou si člověk většinou ponechá i v dospělosti.
Stačí jedna kniha? Emotikona smile Mohu pokračovat.
Hezký večer, Květa.
 
Dobrý den, posílám další nápady na knihy:
Lentilka pro dědu Edu - Ivona Březinová.  Jde o vůbec první ztvárnění Alzheimerovy choroby v české literatuře pro děti. Příběh je napsaný lehce, citlivě a s humorem. pro čtenáře cca od 3. třídy.
Povídání o pejskovi a kočičce - Josef Čapek. Naprosto dokonalá, zábavná a hlavně poučná dětská knížka! Podle mě by o ni žádné dítě nemělo být ochuzeno.
Paní Láryfáry - Betty MacDonald. Velmi příjemná dětská knížka, většina příběhů je dokonce i poučných a některé jsou i velmi vtipné. Ideální pro čtení malým dětem i pro malé děti.
Jakákoliv knížka o krtečkovi Zdeňka Milera.
Můj medvěd Flóra - Daisy Mrázková. Krásně napsaná a zároveň ilustrovaná knížka. Děj ukazuje, že i věc, v tomto případě starý plyšový medvídek, může přinést v lidském životě radost a potěšení. A to hlavně tehdy, jestliže se o ní postaráme s láskou.

Budete-li chtít další, napište. Poradím se ještě s kolegyní z dětského odd.
Mějte se fajn a mějte pěkný den.
Květa Strejčková (Husova knihovna v Modřanech).
Emotikona smile
 
 
Pavlína Florianová, Klub dvojčat a vícerčat Pardubice
Aprílová škola, Jiří Žáček - krásná čeština, hra se slovy, dobře zapamatovatelné verše. Ideální jako první samostatné čtení pro prvňáčky.
 
Mgr. Dagmar Možná, Místní knihovna Buchlovice 
 

Naprosto bezkonkurenční jsou nonsensové básničky:

Miloš Kratochvíl: Pes nám spadla

Miloš Kratochvíl: Kouká roura na kocoura

Toto mají děti tady na ZŠ i jako doporučenou četbu. S nadšením se to učí zpaměti na různé recitační soutěže.

 
Pekny den,
moc doporucuji knihu Ulezele zele, kterou napsal Jiří Dědeček. Jde o sbírku 60 moc vtipných básniček, měla jsem tu čest knížku ilustrovat a při práci jsem se musela každou chvilku nahlas smát. Básničky jsou moderní a neotřelé a děti baví. Posílám pár obrázků-. :)
 
Moc zdraví Aneta Žabková
 
Já bych doporučila Pana Buřtíka a pana Špejličku od pana Svěráka. No a nemůžu nedoporučit Hanku Jelínkovou a Šimon a Štěňátko Bára... Myslím, že můj seznam by byl nekonečný... Se Sofinkou chodíme do knihovny každý týden a včera si do kufírku na cestu vlakem za babičkou zabalila Honzíkovu cestu. Úplně jsem se vrátila do dětství...
 
Doporučujeme:
 
Edice Krokusy - současná česká poezie
vydává nakl.Barbara od roku 2012
 
 
Krokusy představují tvorbu současných, převážně mladších autorů, jsou propracovány i po výtvarné stránce, knížky mají pevnou vazbu. 
Didaktické zaměření - současná česká poezie.