Pohádky pro společné čtení v Týdnu čtení dětem

19.05.2015 08:37

První červnový týden patří čtení dětem

 
Týden oslav literatury a čtení s dětmi, tradiční vrchol unikátní kampaně Celé Česko čte dětem, od 1. do 7. června nabídne dětem a dospělým po celé republice řadu pozoruhodných aktivit. V rámci 5. Týdne čtení dětem v ČR se budou Pohádky pro společné čtení číst ve Zlíně, kde se zúčastníme slavnostní inaugurace, v Praze-Letňanech a v Horní Lidči.
 
Letošní 5. ročník Týdne čtení dětem v ČR bude slavnostně zahájen v rámci jubilejního 55. ZLÍN FILM FESTIVALU v sobotu 30. května za účasti spisovatelky Aleny Ježkové, herce a moderátora Lukáše Hejlíka, herců nového filmu Sedmero krkavců – Zuzany Bydžovské, Marthy Issové, Lukáše Příkazkého a souboru scénického čtení LiStOVáNí. Písničky z muzikálu Divotvorný hrnec zazpívají Petra a Radovan Královi z Městského divadle ve Zlíně. Zahajovací ceremoniál uvede hromadné čtení básně Jiřího Žáčka Nemalujte čerta na zeď v podání dětí a hostů. Každé dítě, které se inaugurace zúčastní, dostane knihu a časopis z nakladatelství Albatros a Mladá fronta. Součástí inaugurace bude charitativní sbírka dětských knih – každý divák může přinést nepoškozenou dětskou knihu, kterou má přečtenou, případně novou. Knihy budou darovány do zlínské nemocnice a do ordinací dětských lékařů ve Zlíně a okolí.
 

Každodenní čtení pro radost

 
 
Cílem 5. Týdne čtení dětem je ukázat veřejnosti, že každodenní čtení dítěti pro radost je nejúčinnější metodou výchovy člověka samostatně uvažujícího, člověka kulturního, jenž postupuje eticky a který si v životě umí poradit rozumem, nikoli silou. Chceme také vyburcovat rodiče a dospělé z nejbližšího okolí dítěte k ochraně dětí před hrozbou falešných hodnot masové kultury,“ vysvětluje Eva Katrušáková, zakladatelka a ředitelka Celé Česko čte dětem, kmotra naší pohádky Tři prsteny.
 
Oblíbený Týden čtení dětem je součástí osvětové kampaně Celé Česko čte dětem, největší svého druhu u nás. Kampaň je realizována už devátým rokem a zaměřuje se především na propagaci hodnotné literatury, podporu emočního zdraví dětí a budování pevných vazeb v rodině prostřednictvím společného čtení. Odborníci se shodují, že předčítání rozvíjí znalosti, paměť a představivost, rozšiřuje slovní zásobu, učí děti myšlení a má řadu dalších jednoznačně příznivých efektů. Stačí 20 minut denně. Každý den.